تبلیغات
دانش روز فیزیک - زباله ها و پسماند های هسته ای

ابزار هدایت به بالای صفحه

صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
دانش روز فیزیک
بچّه های ایران در اوج علم فیزیك

ثبت

fizik-ansary

fizik-ansary

www.fizik-ansary.ir

زباله ها و پسماند های هسته ای

ادامه مطالب را ببینید

زباله ها و پسماند های هسته ای


نیمه عمر یکی از مهمترین کمیت های مواد رادیواکتیویته است و به مدت زمانی گفته می شود که ماده پرتوزا به نصف مقدار اولیه خود بر اثر واکنش ها پرتوزا تقلیل یابد. تحقیقات نشان ‏می دهد که از هر یک میلیون اتم پلوتونیوم218 موجود در یک نمونه تازه تهیه شده از ماده ‏رادیواکتیو پس از 20 دقیقه فقط حدود 10 هزار اتم پلوتونیوم باقی می ماند و بقیه به ‏اتمهای سرب 214 و محصولات نوزاد آن مبدل می شوند.

از این رو با توجه به شدت و نوع مواد پرتوزا ، پسماندهای هسته ای به سه سطح پسماندهای سطح پایین ، پسماندهای سطح متوسط و پسماندهای سطح بالا تقسیم می شوند که هر کدام از این پسماندها باید با استفاده از روشهای خاصی دفع شود تا آلاینده های زیست محیطی را منجر نشود.

 

هر چند که به گفته معاون سازمان انرژی اتمی ، زباله هسته ای در کشور از نوع سطح پایین است ولی محققان این حوزه به منظور دفع صحیح این نوع پسماندها اقدام به طراحی و ساخت سایت پسماند هسته ای کردند تا در آینده پسماندهای ناشی از فعالیت های صنعتی و پزشکی در این سایت دفع و انبار شوند. 

مهندس ناصر راستخواه معاون سازمان انرژی اتمی و رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور با تاکید بر اینکه این مرکز در همه زمینه های پرتوزا ضوابطی را تعیین کرده است اعلام کرد که 80 درصد از مواد پرتوزا در بخش های کشاورزی و بخش های پزشکی به ویژه در بخش های رادیولوژی ها ، رادیو تراپی و پزشکی هسته ای مصرف می شود و هر کدام از این بخش ها دارای ضوابط موبوط به دفع پسماندهای هسته ای هستند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر زباله های هسته ای در کشور وجود ندارد خاطر نشان کرد: زباله های هسته ای موجود در کشور منحصر به زباله های بیمارستانی ناشی از پزشکی می شود ضمن آنکه چشمه هایی که برای کاربردهای صنعتی فعال می شوند نیز دارای زباله های هسته ای هستند.

رئیس مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور، این دسته از زباله ها را از نوع زباله های سطح پایین توصیف کرد و افزود: مراکز پزشکی هسته ای و صنعتی بر اساس مجوزهایی که از شرکت پسمانداری سازمان انرژی اتمی دریافت کرده اند ملزم به دفع زباله های هسته ای خود بر اساس ضوابط مربوط هستند.

راستخواه به زباله های هسته ای نیروگاه های هسته ای اشاره کرد و گفت: زمانی که نیروگاه های هسته ای وارد چرخه زندگی می شود، چندین نوع پسماند تولید می شود که ناشی از فیلترها، نشتی های احتمالی و عملیات شستشو می شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر زباله های هسته ای تولید نشده است ، خاطرنشان کرد: با توجه به توسعه فعالیت ها در نیروگاه های هسته ای تا ظرف دو سال آینده انتظار تولید زباله های هسته ای می رود که پیش بینی های لازم برای دفع آن در نظر گرفته شده است.

معاون سازمان انرژی اتمی از ایجاد سایت کشوری دفع زباله های هسته ای خبر داد و گفت: در حال حاضر سایت های فعال در حوزه فناوری هسته ای دارای سایت های دفع پسماند هستند ولی پس از ایجاد سایت پسماندهای کشور ، دفع زباله های هسته ای که از نوع زباله های سطح پایین هستند در این ساختگاه صورت می گیرد.

راستخواه با اشاره به شرایط دفع زباله های هسته ای خاطرنشان کرد: برای دفع پسماندهای هسته ای در دنیا روش های مختلفی وجود دارد. پسماندهای متوسط و سطح بالا معمولا در زیر زمین دفع می شود که قبل از دفع لازم است این پسماندها متراکم شوند تا فضای کمتری را اشغال کنند. ضمن آنکه لازم است عملیاتی بر روی آن انجام شود تا از انتشار آن به محیط زیست جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه این مواد هرگز قابل بازیافت نیستند ، افزود: زمانی که مواد پرتوزا به عنوان پسماند معرفی می شوند قابل بازیافت نیستند و باید از چرخه خارج شوند.

رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، مواد آلاینده موجود در پسماندهای هسته ای را مربوط به نوع فعالیت های مراکز دانست و توضیح داد: در بخش صنعتی، پسماندها حاوی موادی چون «سزیم» ، «کبالت» ، و «ایریدیم» هستند. این مواد ، مواد رادیواکتیو است که دارای نیمه عمرهای متفاوتی هستند.

راستخواه با تاکید بر اینکه پسماندهای پزشکی هسته ای دارای نیمه عمرهای کمتری هستند ، اظهار داشت: کبالت دارای نیمه عمر 5 ساله است که در هر نیمه عمر از شدت پرتوزایی آن کاسته می شود.«سزیم» نیز دارای نیمه عمر 30 ساله است و «ایریدیم» از نیمه عمر 74 روزه برخوردار است. 
برچسب ها: پسماند های هسته ای چیستند؟، زباله های هسته ای چگونه ایجاد می شوند، انرژی هسته ای، تهیه انرژی از زباله های هسته ای،
تبلیغات

کسب درآمد

درباره سایت
سلام بر شما دوستان و بازدیدكنندگان عزیز

با سلام لطفامطلب مورد نطرخود را ابتدا در وبلاگبا استفاده از جستجوگرجستجو کنیدو یا در صفحات جانبی به دنبال آن بگردید.اینجانب از شما دوستان عزیزخواهشمند است که درصورت امکان برای مطالب نظر بگذارند تا نقاط ضعف و قوت خود را پیدا و در جهت بهتر کردن این وبلاگ علمی بکوشیم.

انتقادات و پیشنهاداتتان را با ما در میان بگذارید

ساعت سایت


موزیک سایت
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

خبرنامه

جستجو گر گوگل
Google

در این سایت
در كل اینترنت
دانش روز فیزیک
گالری کلیپ های فیزیکی
گالری فلش های فیزیکی
گالری تصاویر فیزیکی

گالری تصاویر

ارتباط با ما
تماس با ما
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما موفق ترین فیزیکدان دنیا کیست؟نویسندگان
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
وضعیت کاربران در یاهو
مشخصات کامپیوتر شما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

Seo Monitor

تبلیغات