تبلیغات
دانش روز فیزیک - خواص نور لیزر

ابزار هدایت به بالای صفحه

صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
دانش روز فیزیک
بچّه های ایران در اوج علم فیزیك

ثبت

fizik-ansary

fizik-ansary

www.fizik-ansary.ir

رضا فروتن جمعه 27 آبان 1390 نظرات ()

خواص نور لیزر

ادامه مطالب را ببینید

خواص نور لیزر
لیزر این نور شگفت از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیكی لیزر ، آنرا از نورهای ایجاد شده از سایر منابع متمایز می‌سازد. از نخستین روزهای تكنولوژی لیزر ، به خواص مشخصه آن پی برده شد. و ما بصورتی گزینشی به این خواص از ماهیت فرآیند لیزر می‌پردازیم كه خود این خواص بستری عظیم برای كاربردهای وسیع این پدیده ، در علوم مختلف بخصوص صنعت و پزشكی و ... ایجاد كرده است. به جرأت می‌توان گفت پیشرفت علوم بدون تكنولوژی لیزر امكان پذیر نیست.


پهنای باریكه

از آنجا كه نشر القایی ، فوتونهایی را با راستای انتشار دقیقا یكسان تولید می‌كند، استفاده از پیكربندی آینه انتهایی به تقویت گزینشی باریكه محوری كه تنها قطری در حدود 1mm دارد منجر می‌شود. بدین ترتیب لیزر ، باریكه‌ای نازك و اساس موازی از نور را كه معمولا دارای توزیع گاوسی از شدت است، از آینه خروجی به بیرون منتشر می‌كند. زاویه واگرایی باریكه لیزر مقداری در حدود 1mrad است، كه در فاصله یك كیلومتری ، تنها قسمتی به عرض یك متر را روشن می‌كند.

هر چند كه میزان واگرایی باریكه در وهله نخست توسط حد پراش روزنه خروجی تعیین می ود، ولی به ازا اپتیكی مناسب می توان همین واگرایی اندك را به مقدار زیادی تصحیح كرد. شدت زیاد، خاصیتی است كه بیش از سایر موارد همراه نور لیزر است و در حقیقت لیزرها بالاترین شدتهای روی زمین ایجاد می‌كنند. از آنجا كه لیزر باریكه‌ای اصولا موازی از نور را نه در تمام جهتها بلكه در راستای مشخصی نشر می‌كند، مناسبترین معیار شدت ، تابیدگی است. توان: انرژی در واحد زمان.

سطح/توان = I تابیدگی


در این اینجا منظور از توان ، توان خروجی لیزر است، نه توان ورودی به آن. با متمركز كردن باریكه تا رسیدن به حد پراش ناشی از ابزار اپتیكی متمركز كننده می‌توان تابیدگی را افزایش داد. به عنوان یك اصل كلی ، حداقل شعاع باریكه متمركز شده قابل قیاس با طول موج می‌باشد. خروجی لیزرها كه دارای یك توزیع گوسی از شدت می‌باشد، ماكزیمم شدت (قله یا پیك) تنها برای زمان بسیار كوتاهی قابل حصول است. و این شدت ماكزیمم (پیك) حاصل از یك لیزر تپی بطور وارون با مدت تپ متناسب است، روشها گوناگونی برای كاستن از طول تپ وجود دارد تا شدت آن افزایش یابد.

همدوسی

همدوسی خاصیتی است كه به بهترین وجه نور لیزر را از سایر انواع نور متمایز می‌كند و باز هم این خاصیت ، نتیجه ماهیت فرآیند نشر القایی است. نور حاصل از منابع معمولی كه توسط نشر خود به خودی كار می‌كنند، به نور غیر همدوس آشفته موسم است. در این موارد ، هیچ همبستگی بین فاز فوتونهای گوناگون وجود ندارد و در اثر تداخلهای اساسا تصادفی بین آنها ، افت و خیز محسوسی در شدت پدید می‌آید. در مقابل در لیزر ، فوتونهایی كه توسط محیط برانگیخته لیزر نشر می‌شوند، با سایر فوتونهای موجود در حفره ، همفازند.

مقیاس زمانی كه طی آن همبستگی فاز برقرار می‌ماند، به عنوان زمان همدوسی شناخته می‌شود. بنابراین دو نقطه در طول باریكه لیزر به فاصله‌ای كمتر از طول همدوسی ، باید فاز مرتبطی داشته باشند. طول همدوسی برای انواع مختلف لیزر متفاوت است. مهمترین كاربرد همدوسی لیزری تمام نگاری (هولوگرافی) است، كه روش برای تهیه تصاویر سه بعدی به شمار می رود.

تكفامی

مشخصه بارز نور لیزر و خاصیتی كه بیشترین ارتباط را با كاربردهای شیمیایی دارد، تكفامی اساسی آن است. این خاصیت از این حقیقت منشأ می‌گیرند كه تمام فوتونها در اثر گذار بین دو تراز انرژی اتمی یا مولكولی مشابه ، نشر می‌شوند و بنابراین تقریبا فركانسهای دقیقا یكسانی دارند. تعداد كمی از فركانسها با فواصل اندك از یكدیگر ، ممكن است در عمل لیزر حضور داشته باشند، بطورری كه برای رسیدن به تكفامی بهینه باید وسیله اضافی دیگری را برای گزینش فركانس لیزر تعبیه كرد. معمولا برای این كار از یك نسخه استفاده می‌شود كه عنصری اپتیكی است كه درون حفره لیزر قرار می‌گیرد و به گونه‌ای تنظیم می‌شود، كه تنها یك طول موج معین بتواند بین دو آینه انتهایی ، بطور نامتناهی به جلو و عقب حركت كند.

 

 


كاربردهای مهم پهنای كم باریكه

در صنعت سازه مثلا در حفر تونلها دریابی و فاصله‌ یابی و نظارت بر آلودگی اتمسفر (امكان نظرات بر گازهای خروج از دودكش كارخانه‌ها ، با تجزیه و تحلیل نور پراكنده از روی سطح زمین امكان پذیر است.

كاربرد لیزر بر اساس شدتهای زیاد

برش و جوشكاری با لیزر ، صنعت هوافضا و نساجی ، جراحی چشم و جراحیهای دیگر، مزایای بسیار زیادی برای استفاده از لیزر در چپنین جراحیهایی وجود دارد، روش لیزری تخریبی نیست و نیازی به بیهوشی ندارد و با توجه به مدت زمان كوتاه تپها ، نیازی به بی حركت نگهداری طولانی عضو نیست.

كاربرد همدوس لیزر

هولوگرافی (تمام نگاری) ، كه از خود این روش درست قطعات خودرو تأسیسات ، تركیدگی داخلی لاستیكهای هواپیما ، فشرده سازی اطلاعات (اعم از تصاویر و متن و ...) و بازسازی اطلاعات.

كاربرد تكفامی نور لیزری

جداسازی ایزوتوپها ، صنایع هسته‌ای.برچسب ها: خواص نور لیزر، نور لیزر و خواص آن، نور لیزر، نور لیزر و خواص منحصر به فرد آن، خواص درمانی لیزر، دانش روز فیزیک،
تبلیغات

کسب درآمد

درباره سایت
سلام بر شما دوستان و بازدیدكنندگان عزیز

با سلام لطفامطلب مورد نطرخود را ابتدا در وبلاگبا استفاده از جستجوگرجستجو کنیدو یا در صفحات جانبی به دنبال آن بگردید.اینجانب از شما دوستان عزیزخواهشمند است که درصورت امکان برای مطالب نظر بگذارند تا نقاط ضعف و قوت خود را پیدا و در جهت بهتر کردن این وبلاگ علمی بکوشیم.

انتقادات و پیشنهاداتتان را با ما در میان بگذارید

ساعت سایت


موزیک سایت
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

خبرنامه

جستجو گر گوگل
Google

در این سایت
در كل اینترنت
دانش روز فیزیک
گالری کلیپ های فیزیکی
گالری فلش های فیزیکی
گالری تصاویر فیزیکی

گالری تصاویر

ارتباط با ما
تماس با ما
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما موفق ترین فیزیکدان دنیا کیست؟نویسندگان
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
وضعیت کاربران در یاهو
مشخصات کامپیوتر شما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

Seo Monitor

تبلیغات